Συνάδελφοι καλησπέρα!
Το θέμα μου είναι το εξής: σε οικόπεδο υπήρχε διώροφη κατοικία στην οποία το 1960 βγαίνει άδεια προσθήκης καθ' ύψος και κατ΄επέκταση. Στο τοπογραφικό της άδειας -και μόνο στο τοπογραφικό- εμφανίζονται στο βάθος του περιβάλλοντος χώρου, στα όρια του οικοπέδου, 2 βοηθητικά κτίσματα. Καμία άλλη αναφορά γι' αυτά.
Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει τακτοποίηση διαφορων αυθαιρεσιών :
1. στο διώροφο κτίσμα (υπόγειο, αλλαγή εξώστη, κλπ). Κάποιες από αυτές έγιναν προφανώς στη φάση κατασκευής, άρα 1960 και κάποιες μεταγενέστερα, αλλά από πουθενά δεν μπορεί να προκύψει η χρονολογία τους, μπορούμε λοιπόν να θεωρήσουμε ότι έγιναν τότε.
2. στο βοηθητικο το οποίο αφενός έχει μεγαλύτερο ύψος από τα 2.50 του ΓΟΚ 1955 και αφετέρου το χρησιμοποιεί σαν κατοικία- κύριο χώρο και έχει κάνει και προσθήκη κατ' επέκταση. Οι βασικές αυθαιρεσίες εδώ έγιναν μετά το 2000.
Το κύριο ερώτημά μου αν το γεγονός πως στο οικόπεδο υπάρχουν αυθαιρεσίες του 2000 π.χ παρασύρει και το διώροφο κτίσμα στο οποίο οι αυθαιρεσίες έγιναν το 1960.
Θεωρώ επίσης πως κατ' αρχήν πρέπει να αποδείξω την παλαιότητα προ του 55 του πίσω κτίσματος, ή μου αρκεί ότι εμφανίζεται στην άδεια του 1960?
Ευχαριστώ πολύ,
κάθε συζήτηση πολύτιμη